Our Staff

  • Mrs Diane Scott

    Head Teacher

  • Mrs Janine Peacock

    Deputy Head Teacher

  • Mrs Jennifer McCreery

    School Business Manager

Nursery

Teacher - Kate Emmerson

TLA's - Vicky Dingwall, Jess Howard

Class 1

Teacher - Natalie Foy and Clara Becares

TLA's - Dawn Martin, Georgia Prior, Hannah Gough

Class 2

Teacher - Jade lappin

TLA's - Rebecca Moyes, Shawkar Abdulla, Kelly Arrowsmith

Class 3

Teacher - Melanie Stokes

TLA's - Caroline Storey, Charlie Faill, Gemma Sagar

Class 4

Teacher - Lana Macfarlane

TLA's - Karen Pattison, Emma Teasdale, Danielle Robertson

Class 5

Teacher - Lauren Webb

TLA's - Rebecca Bloomfield, Margaret Gregory, Helen Price

Class 6

Teacher - Amy Fleming-Smith

TLA's - Amy Hughes, Charlotte Fisher, Jen Curran

Class 7

Teacher - Michelle Fraser

TLA's - Lisa France, Monika Imiolek, Stacey Walton

Class 8

Teacher - Vicky Houston

TLA's - Jackie Buchanan, Julie Hipkin, Gary Reid

Class 9

Teacher - Sarah Humble

TLA's - Michelle Carr, Sandra Brown-King, Ingrid McLaughlan

Class 10

Teacher - Lyneisha Merryweather

TLA's - Jan Luxton, Clara Becares/ Israa Jawad, Charlotte Jones

Class 11

Teacher - Kirsty Jarmin

TLA's - Joanne Hogarth, Amanda Usher

Class 12

Teacher - Steph Hodson/ Cheryl Reay

TLA's - Matthew Pearson, Carolyne Hobson

Class 13

Teacher - Claire Widmer

 TLA's - Claire Oates, Vicky Dingwall

Class 14

Teacher - Sarah McNeill

 TLA's - Alicja Miozga, Fiona Robertson, Erin Pattison, Rebecca Wilkinson

Class 15

Teacher - Jess Fox

 TLA's - Tammy Curran/Tracy Jones, Trish Elliot, Angela Faill

Class 16

Teacher - Shelly Piggott

 TLA's - Kayleigh Gargett, Beth Stephenson

Class 17

Teacher - Navpreet King

 TLA's - Louise Smith, Michelle Sinclair

Class 18 (Site 2)

Teacher - Andrew McGuinness

TLA's - Barbara Rafizadeh,  Graham Forster, Verity Graham

Class 19 (Site 2)

Teacher - Catherine Bhatti

TLA - Louise Healey, Ellisa McDonald

Class 20 (Site 2)

Teacher - Djamila Craven

TLA's - Mandy Paisley, Karen Wilson, Karen Dine, Carla Salvin

Class 21 (site 2)

Teacher - Angela Weatherly

TLA - Maria Biggins, Anthony Dixon, Ruth Attwood

Class 22 (Site 2)

Teacher - Dave Allen

TLA's -  Andrea Darling, Jean Freeman

Class 23 (Site 2)

Teacher - Laura Gill

TLA/ LSA - George Scott, Diane Annis, Remi Aminu

Post 16a (Site 2)

Teacher - Sally Davies

TLA's - Ann-Marie Dawson, Ian Goddard, Liam Bain

Post 16b (Site 2)

Teacher - Francesca Brown

TLA's - Beth Leckey, Dean Joab

Administration Staff

Jennifer McCreery - School Business Manager (PROSPER Trust Operations Manager)

Primary site

Sharon Palmer - Office Manager and Finance Officer

Helen Spurr, Michelle Fox  - Administration Assistants

Jessica Howell - Admin Assistant Primary/ Secondary

Val Brown - Finance Officer

Secondary site

Wendy Jackson     - Administration Assistant (8:45 to 1pm)

Neil Johnson - 1:30 to 4:30 (Monday to Thurday) and 8:30 to 4:00 (Friday)

Kitchen Staff

Primary Site

Cook - Michelle

Kitchen Assistant - Josie Howard and Kerry

Secondary Site

Meals prepared by Studio West's kitchen staff

Facilities Managers

Primary Site - Michael Lowdon and Kevin Kerridge

Secondary Site - Robbie Milor